Artists & Performers – Esiintyjät
2023
Hanko
18-20 August, 2023
Vuoden 2023 Le Petit – taidefestivaalilla Hangossa 18-20.8.2023 ovat mukana seuraavt taiteilijat ja tutkijat.
The following artists and researchers will take part in the 2023 Le Petit Art Festival in Hanko on 18-20 August 2023.
› Liput ennakkoon Tiketistä tiketti.fi/le-petit-festival-hanko-2023
TARGET Helsinki
Natasha Lommi, Elina Häyrynen
targethelsinki.com
Circo Aereo & Red Nose Company
Silvennoinen, Puolanto, Puolanto, Seppälä, Rahijärvi
rednose.fi/teatteri/
RISA- Riia Kivimäki, Saku Mäkelä
riiasaku.com
Nightbird, Anna -Stina Jungerstam
nightbirdishere.com
Jori Otsa
joritapiokalliola.com
Lasse Hirvi
lassehirvi.com
Piia Kokkarinen
galleriahuuto.fi/piiakokkarinen/
Anu Haapanen
anuhaapanen.com
Timea Jankovic
Terhi Panula
kansallisteatteri.fi/tietoa-meista/yhteystiedot/terhi-panula
2023
Dubrovnik
24 June – 7 July, 2023
Ljiljana Lišković – Serbia
Valentina Nenasheva – Uzbekistan
Mislav Hollos – Croatia
2022
Dubrovnik
24 June – 4 July, 2022
String quartet of the Luka Sokorčević Art School – Croatia
Anne Vervarcke – Belgium
Ekrem Yalçindag – Turkey/Germany
Marija Graša – Croatia
Martin Ladika – Croatia
Dr Sasa Lucic – Croatia
Thomas Henriksson – Sweden
Vinko Prizmic – Croatia
Hanko
19-21 August, 2022
Vuoden 2022 Le Petit – taidefestivaalilla Hangossa 19-21.8.2022 ovat mukana seuraavt taiteilijat ja tutkijat.
The following artists and researchers will take part in the 2022 Le Petit Art Festival in Hanko on 19-21 August 2022.
› Liput ennakkoon Tiketistä tiketti.fi/le-petit-festival-hanko-2022
Sooloteos: Teatteri, tanssi ja videotaide
Työryhmä
Jani Toivola & pukija
Ohjaus: Emilia Hernesniemi
Käsikirjoitus: Jani Toivola
Koreografia: Jasmir Vesander
Äänisuunnittelu: Satu Kankkonen
Valosuunnittelu: Siri Haapanen
Puvustaja Claudia Cifu
Kuvat: Pietari Purovaara
The Red Nose Company: RÉvolution
Klovneria, teatteri
Työryhmä
Näyttämöllä: Hanna Seppä ja Minna Puolanto
Ohjaus: Niina Sillanpää
Käsikirjoitus: Minna Puolanto, Hanna Seppä, Niina Sillanpää
Esitysdramaturgia: Minna Puolanto, Hanna Seppä, Niina Sillanpää ja Milja Sarkola
Valo- ja äänisuunnittelu: Juha Tuisku
Pukujen suunnittelu ja valmistaminen: Virve Karoliina Balk
Lavastus: Työryhmä
Valokuvat: Mark Sergeev
Tuotanto: Red Nose Company: Maija Kühn, Inka Virtanen, Minna Puolanto, Hanna Seppä, Tuukka Vasama
Ikäsuositus aikuisille ja nuorille 13-vuotiaasta ylöspäin.
NYKYSIRKUSDUO RISA
Sirkustaiteilijat Riia Kivimäki ja Saku Mäkelä
Sirkustaiteilija Pinja Seppälä
Lyhytelokuva Maa, vesi, ilma ja tuli.
ARGENTIINALAISEN TANGON ILTA
Kapellimestari Mikko Helenius & jousikvartetti
Solisti Martin Alvarado – ARG
Tangueros Hérnan Ohaco – ARG, Ezequiel Sanucci – ARG
Tangueras Merja Tanjunen – FIN Lydia Müller – NED
Tanssitaiteilija ja koreografi Nina Mamia, Mamia Company
Nuorten nykytanssityöpaja ja nykytanssiteos Toivo
Vuoden 2021 ITE – taiteilija
Le Petit Festivalin kotitaiteilija vuodesta 2015
Jori Tapio Kalliola
Yhteisötaideteos
Zagros Manuchar – kuvataiteilija ja elokuvaohjaaja
Adrian Sundberg – Vuoden 2022 nuori taiteilija Hangossa
Teatteri Saaga – Sekasointuja – Monologinäytelmä L. Onervasta
Lotta Aakko – sopraano ja näyttämötaiteilija
Jaakko Rosnell – muusikko ja säveltäjä
Alakukkula orkesteri – vanhoja ja uusia iskelmiä
Heikki Hakkarainen – kitara
Tommi Ojala – kitara
Eero Virtanen – kontrabasso
Matti Perälä – laulu
Jori Otsa & Mah’Orkka orkesteri – RAUHAN KONSERTTI
Georg Ots – trilogian kauneimmat laulut
Jori Otsa – laulu
Rolf Storsjö – harmonikka
Kari Hartikka – primabalalaikka
Turkka Wahlbäck – kontrabassobalalaikka
LASKEUTUU LEMPEÄ VALO MEIHIN KAIKKIIN JÄNIKSIIN
Tua Forsströmin runoutta ja niihin sävellettyä uutta musiikkia lomittava näyttämöteos.
Kati Outinen, näyttelijä, ohjaaja
Marielle Eklund, teatteriohjaaja
Petri Tiainen, säveltäjä ja pianisti
2021
Hanko
20-22 August, 2021
Vuoden 2021 Le Petit – taidefestivaalilla Hangossa 20.-22.8.2021 ovat mukana seuraavt taiteilijat ja tutkijat.
The following artists and researchers will take part in the 2021 Le Petit Art Festival in Hanko on 20-22 August 2021.
Vysotski – työryhmä / working group
Näyttelijät / Cast
Martti Suosalo -laulu
Nora Raikamo -laulu, viulu
Jarkko Lahti -laulu
Muusikot
Kiureli Sammallahti -laulu, harmonikka
Valtteri Bruun -laulu, kitara
Breaks at Dawn
Philip Holm – kontrabasso ja syntetisaattori
Heikki Hänninen – kitarat
Minna Koskenlahti – lyömäsoittimet ja huilu
Sanna Salonen – sopraanosaksofoni, bassoklarinetti ja mänkeri
Nina-Maria Oförsagd – mediataiteillija, live visuals
Pianisti, moogisti ja säveltäjä Kari Ikonen
Tanssitaiteilija ja koreografi Nina Mamia, Mamia Co
Esitystaiteilija ja tekniikkavastaava Kasperi Nordman, Mamia Co
Tekstiilitaiteilija ja suunnittelija Reika Vesala | Windmill Workshop at Regatta beach
Baritonilaulaja, säveltäjä, näyttelijä Jouni Bäckström
Klovni Taina Mäki-Iso
Vuoden 2021 ITE – taiteilija Jori Tapio Kalliola
Laulaja, viulisti Sanna Mansikkaniemi
Viulisti Raido Lil
Näyttelijä Martti Suosalo
Harmonikkataiteilija Olli Kari
Tanssija ja korografi Gabriela Ariana
Tanssitaiteilija, koreografi Samuli Roininen, Tanssiteatteri MD
Veli Granö
Gustaf Broms
Roberto Flores Moncada
Hiljaisuus / Silence
Johanna Jauhiainen, actres
Mirva Kuivalainen, actres
Jaana Kurttila, visualist
ATK clowns
Liisa Ruuskanen
Mirkka Nyytinen
Hanna Terävä
Johanna Keinänen
Tuovi Rantanen
Petri Tiainen
KYYNELKANAVAT – hanke
Hankkeen taitelijat Emilia Kallonen, Liisa Matveinen ja Emmi Kuittinen ovat itkuvirsiperinteeseen erikoistuneita muusikoita. Tutkijat tulevat itkuvirsien ääreen eri tieteenaloilta: Elina Hytönen-Ng (KTL) on musiikilliseen kokemuksellisuuteen erikoistunut etnomusikologi, Riikka Patrikainen (Teologian osasto, Humanistinen osasto, UEF) rituaalisuuteen perehtynyt ortodoksinen kirkkomuusikko ja kulttuurintutkija, sekä Viliina Silvonen (Helsingin yliopisto) arkistoaineistojen itkuvirsiin ja kulttuurisiin merkityksiin syventynyt folkloristi.
Tekniikasta vastaa Jesper Söderström, Sound Alchemy
Festivaalin taiteellinen johtaja, tuotanto ja toiminnanjohtaja: Mi Aleksandra Grönlund, TeM
Suunnitteluryhmä: Sampsa Laurinen, Kristian Åberg, Mi Aleksandra Grönlund ja Jori Tapio Kalliola.
2020
Hanko
21-23 August, 2020
Heli Laaksonen – Finland
Sanna Salmenkallio ja Ali Saad – Finland
Nina Mamia Company – Nina Mamia ja Kasperi Nordman – Finland
Red Nose Company – Minna Puolanto ja Hanna Seppä – Finland
Jori Otsa & Mah´Orkka – Finland
Ludowica & Saarikoski kvartetti – Mauri Saarikoski, Leena Tuomisto-Saarikoski, Heidi Ketola, Tuure Paalanen, Ludowica Eklund – Finland
Sanna Mansikkaniemi – Finland
Raido Lill – Estonia
The following artists were supposed to visit at Le Petit Festival Hanko 2020.
We hope to meet them at our festival Hanko 2021.
Melisa Picón & flamenco group – Spain, Jerez de La Frontera
Sophia Charai – France
Ayser Vancin – Switzerland
Matthieu Chardet – Switzerland
Adrien Laneau – Switzerland
Alesandra Blagojevic – Slovenia
Mirjana Sajonevic – Slovenia
Hanna Brotherus – Finland
2019
Dubrovnik
13-16 June, 2019
Andreo Bezic – Croatia
Ivna Bruck – Croatia
Vinko Prizmic – Croatia
Enora Lalet – France
Waagal – France
Mathieu Chardet – France
Ayser Vançin – Turkey
Port del Soul – Portugal
Velimir Abramovic – Serbia
Aleksandra Blagojevic – Slovenia
Mirjana Sajinovic – Slovenia
Radovan Jenko – Slovenia
Thomas Henriksson – Sweden
Hanko
30 August-1 Sept, 2019
Linda Lampenius – Finland (Sweden)
Laura Mikkola – Finland (France)
Kati Outinen – Finland
Annatuuli Saine – Finland
Meeri Koutaniemi – Finland
Sandra Kantanen – Finland
Anne Pajunen – Finland (Belgium)
Päivi Kangas – Finland
Annika Lintervo – Finland
Inka Yli-Tepsa – Finland
Ines Trickovic – Croatia
Zvjezdan Ruzic – Croatia
Goran Koncar – Croatia
Ljerka Koncar – Croatia
Vinko Prizmic – Croatia
Enora Lalet – France
Waagal – France
Port do Soul – Portugal
Radovan Jenko – Slovenia
Thomas Henriksson – Sweden (Germany)
Ayser Vancin – Switzerland
Mathieu Chardet – Switzerland
Timberlina, Tim Redfern – UK
Dr Aspalls, Phil Bernard – UK
2018
Dubrovnik
14-18 June, 2018
Milena Nascimento – Brasil
Matea Šabić Sabljić – Croatia
Ima Iduozee – Finland
Meri Tiitola – Finland
Titta Vilhunen – Finland
A-tan – Japan
Atsuko Yamamoto – Japan
Aya Yabuuchi – Japan
Fumiyuki Kawashima – Japan
Genmyo – Japan
Hiroko Kobayashi – Japan
Hiromi Uekusa – Japan
Hiroshi Nagao – Japan
Ichiro Hatta – Japan
Itsuro Aki – Japan
Kensuke Saito – Japan
Koya Ichikawa – Japan
MAI dance – Japan
Mayuko Yokota – Japan
Mayumi Takeguchi – Japan
Noriko Miyazaki – Japan
Noriko Mizokawa – Japan
Ricoo – Japan
Ryuichiro Kawase – Japan
Shige Amano – Japan
Shigeru Asano – Japan
Tsurukam – Japan
Yuriko Yamauchi – Japan
Thomas Henriksson – Sweden
Maggie Weirich – USA
Skyla Schreter – USA
Wayne Wendigton III – USA
Hanko
23-26 August, 2018
Kuplat Juhlat – Finland
Music: Pohjonen Alanko – Kimmo Pohjonen, Ismo Alanko, Tuomas Norvio, also Juuso Hannukainen
Mixer: Heikki Iso-Ahola
Dancers: Johanna Ikola, Jouni Majaniemi, Saara Norvio, Satu Rekola, Sari Palmgren, Laura Pietiläinen
Lights and space: Anna Pöllänen
Video: VJ Hellstone
Vinko Prizmic – Croatia
Jori Tapio Kalliola – Finland
Kati Outinen – Finland
Mikael Jakobsson – Finland
Red Nose Company: Timo Ruuskanen and Tuukka Vasama – Finland
Roi Vaara – Finland
Sandra Kantanen – Finland
Tomi Parkkonen – Finland
Kaori Suzuki – Japan
Maria Tecce – Ireland
Riosenti musica: Aline Novaro – Argentina and Josué Avalos – Mexico
Ampersan Duo – Mexico
Radovan Jenko – Slovenia
Gustaf Broms – Sweden
Steven Ditmyer – USA
2017
Dubrovnik
15-18 June, 2017
Takuji Saito – Japan
Kensuke Saito – Japan
Ikuo Ichimori – Japan
Yuriko Yamauchi – Japan
Fumio Kawashima – Japan
Shigeru Asano, Japan
Marynka Nicolai-Krylova – Russia
Maxim Chapochnikov – Russia
Mathieu Chardet – France
Ayser Vançin – Turkey
Steve Johnson – United states of America
Zeljko Tutnjevic – Croatia
Martina Herak – Croatia
Sanja Lasic – Croatia
Kaori Suzuki – Japan
Titta Vilhunen – Finland
Sebastian Vuillot – France
Niki Boden – Germany
Ulf Saupe – Germany
Ewout van Roon – Holland
Hanko
24-27 August, 2017
Aco & Taca – Japan/France
Break Koreo – Finland
Fumio Kawashima – Japan
Gustaf Broms – Sweden
Ikuo Ichimori – Japan
Ima Iduozee – Finland
Jelena Popadic – Serbia
Jori Kalliola – Finland
Kensuke Saito – Japan
Maline Casta – Sweden
Marija Grazio – Croatia
Margarita Papazoglou – Greece
Miina Turunen – Finland
Namiko Gahier-Ogawa – France
Niki Boden – Germany
Riosenta Mexico – Argentina/Mexico
Shigeru Asano – Japan
Takuji Saito – Japan
Tanja Lahti – Finland
Titta Vilhunen & Meri Tiitola – Finland
Ulf Saupe – Germany
Vinko Mario Prizmic – Croatia
Yuriko Yamauchi – Japan
Zeljko Tutnjevic – Croatia
2016
Dubrovnik
9-12 June, 2016
Anja Mejač – Slovenia
Anne Vervarcke – Belgium
Ian Hamilton – UK
Jelena Popadic – Serbia
Josue Avalos and Aline Novaro – Mexico/Argentina
Ognjen Ogi Jeremic & Shige Amano – Japan
Cie Tsurukam – France/Japan
Hanko
2-4 September, 2016
Gabriela Aldana-Kekoni and dancers Riina Huhtanen, Poly Rodrigues, Leslie Apablaza – Chile/Finland
Gustaf Broms – Sweden
Ikuo Ichimori – Japan
Ines Trickovich and Mikael Jakobsson – Croatia/Finland
Jori Tapio Kalliola – Finland
Titta Vilhunen – Finland
Cie Tsurukam – France/Japan
Adam Darius & Kazimir Kolesnik – Finland
Mr Shirazy & The Exile Orchestra – Germany
2015
Dubrovnik
Alberto Goldberg – Argentina
Ezequiel Sanucci – Argentina
Bouba Dola – Congo/Netherlands
Ivana Barač – Croatia
Zeljko Tutnjevic – Croatia
Fabian Franco – France
Jens Schlichting – Germany
Lydia Müller – Germany
Stephanie Lehmann – Germany
Mr. Shirazy & The Exile Orchestra – Iran/Germany
Debbie Mullholland – New Zealand
Jelena Popadic – Serbia/Netherlands
Velimir Abramovic – Serbia
Hanko
Ines Trickovich – Croatia
Vinko Mario Prizmic – Croatia
Zeljko Tutnjevic – Croatia
Alina Tomnikov – Finland
Elsa Saisio – Finland
Kristiina Halttu – Finland
Maija Rissanen – Finland
Mi Alexandra Grönlund – Finland
Mika Formunen – Finland
Mikael Jakobsson – Finland
Mustat Silmät – Finland
Jori Kalliola
Olli Rautiainen
Teemu Hokkanen
Matti Vallius
Tero Kling
Sampsa Laurinen – Finland
Taina Mäki-Iso – Finland
Trio Golden Gals and a boy – Finland
Tsurukam – France/Japan
Kaori Suzuki
Sébastien Vuillot
Heinz Peter Schwerfel – Germany
Marko Puro
Steven Ditmyer – USA
2014
Dubrovnik
Albert Alel Kesler – Austria
Anne Vervarcke – Belgium
Ao Ieong Weng Fong – China
Ines Trickovic – Croatia
Les Folles de Leon – France
Tsurukam: Sebastian Vuillot / Kaori Suzuki – France, Japan
Heinz Peter Schwerfel – Germany
Sigrid Schumacher – Germany
Omid Shirazy – Iran
Galitta Tassa – Israel
Leo Melcherts – Netherlands
Raluca Nicolae – Romania
Valentin Gambino – Romania
Anna Sitnikova / Veronica Pogrebna – Russia, Ukraine
Aleksandra Blagojevic / Mirjana Šajinovic – Serbia, Slovenia
Elizabeth Yochim – USA
Jeffrey Cohen – USA
2013
Dubrovnik
Melissa Ferrer – USA
Robert Farber – USA
Hannah Ruth Chalmers – Great Britain
Ezequiel Sanucci & Lydia Müller – Argentina, Germany
Dance Theatre Sivuun Ensemble – Finland
Mi Aleksandra Grönlund – Finland
Namiko Gahier-Ogawa & Gary Goldschneider – France/Japan, USA
Gary Goldschneider – USA
Ina Ionescu – Romania
Debbie Mulholland – New Zealand
Era Chorna & Vlad Zinchenko – Canada
Ivna Bruk – Croatia
Xaviera Hollander – Netherlands
Kascha B. – Germany
2012
Dubrovnik
Ikuo Ichimori – Japan
Yohji Yamamoto – Japan
Gyohei Zaitsu – Japan
Maki Watanabe – Japan
Yumiko Safa – Japan
Takahiro Shimizu (Taca) – Japan
Namiko Gahier-Ogawa – France/Japan
Bélaműhely
István Rimoczi – Hungary
Merse Varga – Hungary
Richárd Horváth – Hungary
Bence Molnár – Hungary
Dávid Krolikowski – Hungary
Le Théâtre des Silences
Lise Belperron – France
Gwenola Lefeuvre – France
Thibaut Garcon – France
Matej Mestrovic – Croatia
Ines Trickovic – Croatia
Blazenka Roth – Croatia
Gordana & Zorislav Shoyat – Croatia
Circo Poeira, “Dust Circus”
Caio Stolai – Brasil
Beto Lima – Brasil
Milena Nascimento – Brasil
Nele&Alel: ALEL creative productions
Albert Kessler – Austria
Nele Moser – Austria
Raluca Ioana Nicolae – Romania
Requiem for Mozart
Piotr Rachoń – Poland
Mateusz Rybicki – Poland
Michal Litwa Litwiniec – Poland
Jacek Fedorwicz Wiadomość – Poland
Empiric Movement Dance Group
Saša Zavratnik – Slovenia
Aneja Cafuta – Slovenia
Jernej Vreg – Slovenia
Božena Krivec – Slovenia
Sara Islamović – Slovenia
Stanislav Zebec – Slovenia
Jane Dobrijevič – Slovenia
2011
Dubrovnik
Albert Alel Kessler – Austria
Aleksandra Blagojevic – Slovenia
Aleksandra Rankovic – Croatia
Anne-May Isabelle de Lijser – Netherlands
Blazenka Roth – Croatia
Collective Voice of Women 06/07a – Slovenia
Folle Mente – Italy
Galitta Tassa – Israel
Gilbert Peyre – France
Gilles Baissette – France
Ivona Posavi Psak – Croatia
Jasmine Soori-Arachi – USA
Joe Pandur – Croatia
Kenzo Kusuda – Japan
Laettia de Fombelle – France
La Tour Rouge – Croatia
Maria Tecce – Ireland/USA
Matej Mestrovic – Croatia
Mirjana Sajinovic – Slovenia
Namiko Gahier-Ogawa – France/Japan
Nele Moser – Austria
2010
Dubrovnik
Albert Alel Kessler – Austria
Ana Baraga – Slovenia
Anni Laakso – Finland
Bridge Markland – Germany
Dogan Dogan – Turkey/Germ
Ekrem Yalçindag – Turkey/Germany
Finnish Video Program – Finland
Hazer Ozil – Turkey
Heidi Krohn – Finland
Heinz P Schwerfel – Germany
Ines Trickovic – Croatia
Ingrid Ung – Finland
Jean-Marc Peytavin – France
Kaarina Ormio/Mari Leskinen – Finland
Milica Gutović – Serbia
Rado1 Jenko- – Slovenia
RedNoseClub – Finland
Strange Comedy – USA/CA
Vedat Zar – Turkey
2009
Dubrovnik
Andrea Lamana – Fragile – Uruguay
Anja Conrad – Germany
Antoine Bonnet & Juliette Plihon – France
Circo Poeira – Brazil
Folle Mente – Italy
Gilbert Peyre – France
Jasmine Dellal – Gypsy Caravan – USA
Ines Trickovic – Croatia
Jean-Marc Peytavin – France
Jose Sobrecazes – France
Maria Tecce – USA/Ireland
Nora Mojaš – Croatia
Piotr Rachoń, Mateusz Rybicki, Michał Litwiniec – Poland
Silvana Deluigi – Argentina
2008
Dubrovnik
Xaviera Hollander – Netherlands
Orgasm: Introducing Tales Of Mystical O (Prizmic)
Amir Grabus – Bosnia and Herzegovina/NL
Anna Sitnikova – Russia
Barbara Medo – Croatia/NL
Folle Mente – Italy
Hodaya Idit Adiel – Israel/NL
Izabela Simunovic – Croatia
Susie Asado – Germany
Les Folles de Léon – France
Lisa Bryce – USA
Maria Tecce – USA/Ireland
Stephen Rappaport – USA/Sweden
Valentina Lacmanovic – Croatia/NL