Artists & Performers

2021

Hanko

20-22 August, 2021

Vuoden 2021 Le Petit – taidefestivaalilla Hangossa 20.-22.8.2021 ovat mukana seuraavt taiteilijat ja tutkijat.

Vysotski – työryhmä
Näyttelijät
Martti Suosalo -laulu
Nora Raikamo -laulu, viulu
Jarkko Lahti -laulu
Muusikot
Kiureli Sammallahti -laulu, harmonikka
Valtteri Bruun -laulu, kitara

Breaks at Dawn
Philip Holm – kontrabasso ja syntetisaattori
Heikki Hänninen – kitarat
Minna Koskenlahti – lyömäsoittimet ja huilu
Sanna Salonen – sopraanosaksofoni, bassoklarinetti ja mänkeri
Nina-Maria Oförsagd – mediataiteillija, live visuals

Pianisti, moogisti ja säveltäjä Kari Ikonen
Tanssitaiteilija ja koreografi Nina Mamia, Mamia Co
Esitystaiteilija ja tekniikkavastaava Kasperi Nordman, Mamia Co
Tekstiilitaiteilija ja suunnittelija Reika Vesala | Windmill Workshop at Regatta beach
Baritonilaulaja, säveltäjä, näyttelijä Jouni Bäckström
Klovni Taina Mäki-Iso
Vuoden 2021 ITE – taiteilija Jori Tapio Kalliola
Laulaja, viulisti Sanna Mansikkaniemi
Viulisti Raido Lil
Näyttelijä Martti Suosalo
Harmonikkataiteilija Olli Kari
Tanssija ja korografi Gabriela Ariana
Tanssitaiteilija, koreografi Samuli Roininen, Tanssiteatteri MD

KYYNELKANAVAT – hanke
Hankkeen taitelijat Emilia Kallonen, Liisa Matveinen ja Emmi Kuittinen ovat itkuvirsiperinteeseen erikoistuneita muusikoita. Tutkijat tulevat itkuvirsien ääreen eri tieteenaloilta: Elina Hytönen-Ng (KTL) on musiikilliseen kokemuksellisuuteen erikoistunut etnomusikologi, Riikka Patrikainen (Teologian osasto, Humanistinen osasto, UEF) rituaalisuuteen perehtynyt ortodoksinen kirkkomuusikko ja kulttuurintutkija, sekä Viliina Silvonen (Helsingin yliopisto) arkistoaineistojen itkuvirsiin ja kulttuurisiin merkityksiin syventynyt folkloristi.

Tekniikasta vastaa Jesper Söderström, Sound Alchemy

Festivaalin taiteellinen johtaja, tuotanto ja toiminnanjohtaja: Mi Aleksandra Grönlund, TeM
Suunnitteluryhmä: Sampsa Laurinen, Kristian Åberg, Mi Aleksandra Grönlund ja Jori Tapio Kalliola.

2020

Hanko

21-23 August, 2020

Heli Laaksonen – Finland
Sanna Salmenkallio ja Ali Saad – Finland
Nina Mamia Company – Nina Mamia ja Kasperi Nordman – Finland
Red Nose Company – Minna Puolanto ja Hanna Seppä – Finland
Jori Otsa & Mah´Orkka – Finland
Ludowica & Saarikoski kvartetti – Mauri Saarikoski, Leena Tuomisto-Saarikoski, Heidi Ketola, Tuure Paalanen, Ludowica Eklund – Finland
Sanna Mansikkaniemi – Finland
Raido Lill – Estonia

The following artists were supposed to visit at Le Petit Festival Hanko 2020.
We hope to meet them at our festival Hanko 2021.

Melisa Picón & flamenco group – Spain, Jerez de La Frontera
Sophia Charai – France
Ayser Vancin – Switzerland
Matthieu Chardet – Switzerland
Adrien Laneau – Switzerland
Alesandra Blagojevic – Slovenia
Mirjana Sajonevic – Slovenia
Hanna Brotherus – Finland

2019

Dubrovnik

13-16 June, 2019

Andreo Bezic – Croatia
Ivna Bruck – Croatia
Vinko Prizmic – Croatia
Enora Lalet – France
Waagal – France
Mathieu Chardet – France
Ayser Vançin – Turkey
Port del Soul – Portugal
Velimir Abramovic – Serbia
Aleksandra Blagojevic – Slovenia
Mirjana Sajinovic – Slovenia
Radovan Jenko – Slovenia
Thomas Henriksson – Sweden

Hanko

30 August-1 Sept, 2019

Linda Lampenius – Finland (Sweden)
Laura Mikkola – Finland (France)
Kati Outinen – Finland
Annatuuli Saine – Finland
Meeri Koutaniemi – Finland
Sandra Kantanen – Finland
Anne Pajunen – Finland (Belgium)
Päivi Kangas – Finland
Annika Lintervo – Finland
Inka Yli-Tepsa – Finland
Ines Trickovic – Croatia
Zvjezdan Ruzic – Croatia
Goran Koncar – Croatia
Ljerka Koncar – Croatia
Vinko Prizmic – Croatia
Enora Lalet – France
Waagal – France
Port do Soul – Portugal
Radovan Jenko – Slovenia
Thomas Henriksson – Sweden (Germany)
Ayser Vancin – Switzerland
Mathieu Chardet – Switzerland
Timberlina, Tim Redfern – UK
Dr Aspalls, Phil Bernard – UK

2018

Dubrovnik

14-18 June, 2018

Milena Nascimento – Brasil
Matea Šabić Sabljić – Croatia
Ima Iduozee – Finland
Meri Tiitola – Finland
Titta Vilhunen – Finland
A-tan – Japan
Atsuko Yamamoto – Japan
Aya Yabuuchi – Japan
Fumiyuki Kawashima – Japan
Genmyo – Japan
Hiroko Kobayashi – Japan
Hiromi Uekusa – Japan
Hiroshi Nagao – Japan
Ichiro Hatta – Japan
Itsuro Aki – Japan
Kensuke Saito – Japan
Koya Ichikawa – Japan
MAI dance – Japan
Mayuko Yokota – Japan
Mayumi Takeguchi – Japan
Noriko Miyazaki – Japan
Noriko Mizokawa – Japan
Ricoo – Japan
Ryuichiro Kawase – Japan
Shige Amano – Japan
Shigeru Asano – Japan
Tsurukam – Japan
Yuriko Yamauchi – Japan
Thomas Henriksson – Sweden
Maggie Weirich – USA
Skyla Schreter – USA
Wayne Wendigton III – USA

Hanko

23-26 August, 2018

Kuplat Juhlat – Finland
Music: Pohjonen Alanko – Kimmo Pohjonen, Ismo Alanko, Tuomas Norvio, also Juuso Hannukainen
Mixer: Heikki Iso-Ahola
Dancers: Johanna Ikola, Jouni Majaniemi, Saara Norvio, Satu Rekola, Sari Palmgren, Laura Pietiläinen
Lights and space: Anna Pöllänen
Video: VJ Hellstone

Vinko Prizmic – Croatia
Jori Tapio Kalliola – Finland
Kati Outinen – Finland
Mikael Jakobsson – Finland
Red Nose Company: Timo Ruuskanen and Tuukka Vasama – Finland
Roi Vaara – Finland
Sandra Kantanen – Finland
Tomi Parkkonen – Finland
Kaori Suzuki – Japan
Maria Tecce – Ireland
Riosenti musica: Aline Novaro – Argentina and Josué Avalos – Mexico
Ampersan Duo – Mexico
Radovan Jenko – Slovenia
Gustaf Broms – Sweden
Steven Ditmyer – USA

2017

Dubrovnik

15-18 June, 2017

Takuji Saito – Japan
Kensuke Saito – Japan
Ikuo Ichimori – Japan
Yuriko Yamauchi – Japan
Fumio Kawashima – Japan
Shigeru Asano, Japan
Marynka Nicolai-Krylova – Russia
Maxim Chapochnikov – Russia
Mathieu Chardet – France
Ayser Vançin – Turkey
Steve Johnson – United states of America
Zeljko Tutnjevic – Croatia
Martina Herak – Croatia
Sanja Lasic – Croatia
Kaori Suzuki – Japan
Titta Vilhunen – Finland
Sebastian Vuillot – France
Niki Boden – Germany
Ulf Saupe – Germany
Ewout van Roon – Holland

Hanko

24-27 August, 2017

Aco & Taca – Japan/France
Break Koreo – Finland
Fumio Kawashima – Japan
Gustaf Broms – Sweden
Ikuo Ichimori – Japan
Ima Iduozee – Finland
Jelena Popadic – Serbia
Jori Kalliola – Finland
Kensuke Saito – Japan
Maline Casta – Sweden
Marija Grazio – Croatia
Margarita Papazoglou – Greece
Miina Turunen – Finland
Namiko Gahier-Ogawa – France
Niki Boden – Germany
Riosenta Mexico – Argentina/Mexico
Shigeru Asano – Japan
Takuji Saito – Japan
Tanja Lahti – Finland
Titta Vilhunen & Meri Tiitola – Finland
Ulf Saupe – Germany
Vinko Mario Prizmic – Croatia
Yuriko Yamauchi – Japan
Zeljko Tutnjevic – Croatia

2016

Dubrovnik

9-12 June, 2016

Anja Mejač – Slovenia
Anne Vervarcke – Belgium
Ian Hamilton – UK
Jelena Popadic – Serbia
Josue Avalos and Aline Novaro – Mexico/Argentina
Ognjen Ogi Jeremic & Shige Amano – Japan
Cie Tsurukam – France/Japan

2015

Dubrovnik

Alberto Goldberg – Argentina
Ezequiel Sanucci – Argentina
Bouba Dola – Congo/Netherlands
Ivana Barač – Croatia
Zeljko Tutnjevic – Croatia
Fabian Franco – France
Jens Schlichting – Germany
Lydia Müller – Germany
Stephanie Lehmann – Germany
Mr. Shirazy & The Exile Orchestra – Iran/Germany
Debbie Mullholland – New Zealand
Jelena Popadic – Serbia/Netherlands
Velimir Abramovic – Serbia

Hanko

Ines Trickovich – Croatia
Vinko Mario Prizmic – Croatia
Zeljko Tutnjevic – Croatia
Alina Tomnikov – Finland
Elsa Saisio – Finland
Kristiina Halttu – Finland
Maija Rissanen – Finland
Mi Alexandra Grönlund – Finland
Mika Formunen – Finland
Mikael Jakobsson – Finland
Mustat Silmät – Finland
Jori Kalliola
Olli Rautiainen
Teemu Hokkanen
Matti Vallius
Tero Kling
Sampsa Laurinen – Finland
Taina Mäki-Iso – Finland
Trio Golden Gals and a boy – Finland
Tsurukam – France/Japan
Kaori Suzuki
Sébastien Vuillot
Heinz Peter Schwerfel – Germany
Marko Puro
Steven Ditmyer – USA

2014

Dubrovnik

Albert Alel Kesler – Austria
Anne Vervarcke – Belgium
Ao Ieong Weng Fong – China
Ines Trickovic – Croatia
Les Folles de Leon – France
Tsurukam: Sebastian Vuillot / Kaori Suzuki – France, Japan
Heinz Peter Schwerfel – Germany
Sigrid Schumacher – Germany
Omid Shirazy – Iran
Galitta Tassa – Israel
Leo Melcherts – Netherlands
Raluca Nicolae – Romania
Valentin Gambino – Romania
Anna Sitnikova / Veronica Pogrebna – Russia, Ukraine
Aleksandra Blagojevic / Mirjana Šajinovic – Serbia, Slovenia
Elizabeth Yochim – USA
Jeffrey Cohen – USA

2013

Dubrovnik

Melissa Ferrer – USA
Robert Farber – USA
Hannah Ruth Chalmers – Great Britain
Ezequiel Sanucci & Lydia Müller – Argentina, Germany
Dance Theatre Sivuun Ensemble – Finland
Mi Aleksandra Grönlund – Finland
Namiko Gahier-Ogawa & Gary Goldschneider – France/Japan, USA
Gary Goldschneider – USA
Ina Ionescu – Romania
Debbie Mulholland – New Zealand
Era Chorna & Vlad Zinchenko – Canada
Ivna Bruk – Croatia
Xaviera Hollander – Netherlands
Kascha B. – Germany

2012

Dubrovnik

Ikuo Ichimori – Japan
Yohji Yamamoto – Japan
Gyohei Zaitsu – Japan
Maki Watanabe – Japan
Yumiko Safa – Japan
Takahiro Shimizu (Taca) – Japan
Namiko Gahier-Ogawa – France/Japan

Bélaműhely
István Rimoczi – Hungary
Merse Varga – Hungary
Richárd Horváth – Hungary
Bence Molnár – Hungary
Dávid Krolikowski – Hungary

Le Théâtre des Silences
Lise Belperron – France
Gwenola Lefeuvre – France
Thibaut Garcon – France

Matej Mestrovic – Croatia
Ines Trickovic – Croatia
Blazenka Roth – Croatia
Gordana & Zorislav Shoyat – Croatia

Circo Poeira, “Dust Circus”
Caio Stolai – Brasil
Beto Lima – Brasil
Milena Nascimento – Brasil

Nele&Alel: ALEL creative productions
Albert Kessler – Austria
Nele Moser – Austria

Raluca Ioana Nicolae – Romania

Requiem for Mozart
Piotr Rachoń – Poland
Mateusz Rybicki – Poland
Michal Litwa Litwiniec – Poland
Jacek Fedorwicz Wiadomość – Poland

Empiric Movement Dance Group
Saša Zavratnik – Slovenia
Aneja Cafuta – Slovenia
Jernej Vreg – Slovenia
Božena Krivec – Slovenia
Sara Islamović – Slovenia
Stanislav Zebec – Slovenia
Jane Dobrijevič – Slovenia

2011

Dubrovnik

Albert Alel Kessler – Austria
Aleksandra Blagojevic – Slovenia
Aleksandra Rankovic – Croatia
Anne-May Isabelle de Lijser – Netherlands
Blazenka Roth – Croatia
Collective Voice of Women 06/07a – Slovenia
Folle Mente – Italy
Galitta Tassa – Israel
Gilbert Peyre – France
Gilles Baissette – France
Ivona Posavi Psak – Croatia
Jasmine Soori-Arachi – USA
Joe Pandur – Croatia
Kenzo Kusuda – Japan
Laettia de Fombelle – France
La Tour Rouge – Croatia
Maria Tecce – Ireland/USA
Matej Mestrovic – Croatia
Mirjana Sajinovic – Slovenia
Namiko Gahier-Ogawa – France/Japan
Nele Moser – Austria

2010

Dubrovnik

Albert Alel Kessler – Austria
Ana Baraga – Slovenia
Anni Laakso – Finland
Bridge Markland – Germany
Dogan Dogan – Turkey/Germ
Ekrem Yalçindag – Turkey/Germany
Finnish Video Program – Finland
Hazer Ozil – Turkey
Heidi Krohn – Finland
Heinz P Schwerfel – Germany
Ines Trickovic – Croatia
Ingrid Ung – Finland
Jean-Marc Peytavin – France
Kaarina Ormio/Mari Leskinen – Finland
Milica Gutović – Serbia
Rado1 Jenko- – Slovenia
RedNoseClub – Finland
Strange Comedy – USA/CA
Vedat Zar – Turkey

2009

Dubrovnik

Andrea Lamana – Fragile – Uruguay
Anja Conrad – Germany
Antoine Bonnet & Juliette Plihon – France
Circo Poeira – Brazil
Folle Mente – Italy
Gilbert Peyre – France
Jasmine Dellal – Gypsy Caravan – USA
Ines Trickovic – Croatia
Jean-Marc Peytavin – France
Jose Sobrecazes – France
Maria Tecce – USA/Ireland
Nora Mojaš – Croatia
Piotr Rachoń, Mateusz Rybicki, Michał Litwiniec – Poland
Silvana Deluigi – Argentina

2008

Dubrovnik

Xaviera Hollander – Netherlands
Orgasm: Introducing Tales Of Mystical O (Prizmic)

Amir Grabus – Bosnia and Herzegovina/NL
Anna Sitnikova – Russia
Barbara Medo – Croatia/NL
Folle Mente – Italy
Hodaya Idit Adiel – Israel/NL
Izabela Simunovic – Croatia
Susie Asado – Germany
Les Folles de Léon – France
Lisa Bryce – USA
Maria Tecce – USA/Ireland
Stephen Rappaport – USA/Sweden
Valentina Lacmanovic – Croatia/NL